TeknoPlatform & Teknolojinin Adresi

Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı 72863626

Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TeknoPlatform & Teknolojinin AdresiHoş geldin, .
Son Ziyaretiniz: Çarş. Ara. 31, 1969
Mesaj Sayınız: 0

Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı

-BuRHan-
    -BuRHan-
    Administrator
    Administrator

Rep Gücü : 2147483647
    Rep Puanı : 51339

Canlılık :
    Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Right_bar_bleue

Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Empty Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı

Mesaj tarafından -BuRHan- Çarş. Haz. 17, 2009 7:20 am

Bu belge Linux yazılımını popüler Slackware dağıtımı ile (sürüm 2.0.x) nasıl elde edip kurabileceğinizi anlatır.

1. Giriş

LinuxAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs UNIX'in 80x86 makineleri için tamamen ücretsiz olarak dağıtımı yapılan bir türevidir. Şu an için çok geniş bir program yelpazesineAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs ki bunlara X WindowAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs EmacsAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs TCP/IP baglantıları da dahilAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs sahiptir. Bu belge sizin daha önceden Linux hakkında bilgi sahibi olduğunuz düşünülerek hazırlanmıştır.

1.1 Ek bilgi kaynakları

Linux hakkındaki temel bilgi kaynaklarından birisi Linux CSS belgesidir. Bu belge

ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/linux/sunsite/docs/FAQ

adresinde tutulmaktadır. Bu belgede yeni kullanıcılar için mutlaka bilinmesi gerekenAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs soru-cevap şeklinde bilgiler vardır. Ayrıca

ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/linux/sunsite/docs

adresinde diğer birçok belgeAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs ki bunlara INFO-SHEET ve META-FAQ da dahil
    bulabilirsiniz. Haber gruplarından

comp.os.linux.help
    comp.os.linux.announce

bakmanız yararlı olabilir.Linux NASIL arşiv belgelerini

ftp://compclup.ceng.metu.edu.tr/pub/tr-ldp/NASIL

adresinde bulabilirsiniz. Linux Doküman Projesi dağıtımı tamamen ücretsiz belgelerden oluşmaktadır.
    ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/linux/sunsite/docs/LDP adresinde bunların ingilizce güncel sürümlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca bu belgeler hakkındaki diğer düşünce ve yorumlarınızı tr-ldp@metu.edu.tr listesine yazabilirsiniz. Listeye üye olabilmek için mesaj kısmında Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs
    subscribe tr-ldp isim soyisim yazılı bir e-postayı listserv@metu.edu.tr adresine göndermeniz yeterlidir.

2. Donanım Gereksinimleri

Bu konuda geniş bilgiyi yukarıda verilen adreslerden alabileceğiniz Linux
    Donanım-NASIL belgesinde bulabilirsiniz. Donanım ihtiyacı kısaca söyle
    özetlenebilir: Bir 386SX den Pentium'a kadar herhangi 80x86 uyumlu ISAAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs
    EISA veya VESA yerel veri yolunun kullanan bir makine (şimdilik) işinizi
    yapar. Şu an için IBM PS/2 bilgisayarlarda kullanılan Microchannel (MCA)
    mimarisi desteklenmiyor. Birçok PCI veri yolu desteklenmektedir (daha
    fazla bilgi için Linux PCI NASIL belgesine bakınız). Matematik işlemcisine
    ihtiyaç duyulmamakla beraber sisteminizde matematik işlemci olması
    işlerinizi (örneğin X-term) hızlandıracaktır.

REB (Rasgele Erişimli BellekAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı VirgsRAM) konusunda ise şunlar söylenebilir:En az
    4MB'a ihtiyacınız olacaktır. Teknik açıdan Linux 2MB bellek ile de çalışabilir ancak çoğu program (kurulum aşamasında dahi) 4MB isteyecektir. Tabii ne kadar çok belleğiniz olursa o kadar da rahat işleyeceğinizi de unutmayın. Özellikle de X-Window kullanmayı düşünüyorsanız sisteminizde en az 8Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs ideal (şimdilik) olarak da 12MB bellek bulunması iyi olacaktır.

Birçok Linux uygulamasını çalıştırabilmek için AT-standart denetleyicisi ile bir sabit diske ihtiyacınız olacaktır. Şu anda tüm MFMAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs RLL ve IDE sürücu ve denetleyicileri desteklenmektedir. Ayrıca birçok SCSI sürücü ve bağdaştırıcı (adapter) da desteklenmektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi Linux SCSI-NASIL belgesinde bulabilirsiniz.

Disket sürücu olarak 5.25" kullanabilirsiniz ama bugün çoğu programların
    kurulum ve işleme aşamasında 3.5" disket sürücüsü gerekmektedir. 5.25"
    disket sürücüler sadece Linux'un kurulumu ve de bakımı için yeterli olabilir.

Ayrıca sabit diskinizde bol miktarda boş alan da gereklidir. Bu rakam kullanmayı düşündüğünüz programlara değişiklik gösterir. Birçok programlar kurulum aşamasında 40 ile 80MB arası bir sabit disk boşluğu gerektirir. Bu alan programAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs takas dosyasıAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs kullanıcılar için gerekli boşluğu ve diğer gerekli dosyalari içermektedir.

Linux'u 10MB bir disk boşluğu ile çalıştırabilirsiniz ama 100MB'lık bir disk boşluğu Linux'u hakkını vererek kullanmanız için yeterlidir. İleride bu konuya tekrar değinilecektir.

Linux diğer işletim sistemleri ile de çalişacaktır; hatta Linux'ten DOS dosyalarına erişip bazı programlarını çalıştırabilirsiniz. Kısaca diskinizi bölümlerseniz Linux diğer işletim sistemleri ile bağımsız bir şekilde çalışabilir. LinuxAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı VirgsWindows 3.1 gibi başka bir işletim sistemine ihtiyaç duymaksızın çalışabilir. Bu konulara daha sonra detaylı olarak değinilecektir.

Monitör için de HerculesAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs CGAAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs EGAAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs VGAAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs veya SVGA ekran kartlarından
    birini kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle DOS altında işleyen bir ekran kartı Linux altında da mutlaka işler. Ancak X-Window çalıştırmayı düşünüyorsanız bazı kısıtlamalarla karşılaşacaksınız. Bu konu Linux XFree86-NASIL belgesinde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Başka bir deyişler Linux'un minumum kurulum gereksinimleri herhangi bir
    MS-DOS veya MS-Windows sisteminden fazla olmayacaktır (özellikle de
    Windows-95'ten). 386 veya 486Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs4MB'lık bir sistem ile Linux'unuzu rahatça
    çalıştırabilirsiniz. Bugüne kadar edinilen deneyimlere göre Linux 386/16
    MHz hızda bile rahatça çalıştırılabilmektedir. Tabii X-Window veya yoğun
    işlem gerektiren işlerinizde bu rakamlar yetersiz kalacaktır.

Yine de ne kadar güçlü bir sisteminiz olursa o kadar rahat çalışabilirsiniz.

3. Linux'un temini

Bu bölümde Linux'un hangi kaynaklardan elde edilebileceği üzerinde durulacaktır.

3.1. Linux dağıtımı hakkında

Linux'u kurmadan önce erişilebilenler arasında hangi sürümü kullanacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Linux tek bir kurum tarafında geliştirilmediği için birçok farklı sürümü bulunmaktadır. Bunların herbirinin kendine has özellikleri için ayrı belgeleri bulunmaktadır.

Linux'un farklı sürümleri çeşitli FTP servislerinde bulunmakla beraber posta aracılığı ile de disketAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs kaset ve CD-ROM halinde elde edilebilir. Linux Dağıtım-NASIL belgesinde Linux sisteminin hangi FTP adreslerindenAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs ve posta ile nasıl elde edilebileceği hakkında gerekli bilgiler bulunmaktadır.

Bu NASIL belgesinde bahsedilen Linux sürümü Patrick J. Volkerding
    (volkerdi@mhd1.moorhead.msus.edu) tarafından düzenlenmiştir. Bu sürüm
    (tabii bu NASIL belgesi hazırlanırken) en güncel olanlardan birisidir. Bu
    sürüm X-WindowAdım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs TeX ve diğer uygulama programlarını içermektedir.
    Slackware dağıtımı disk setlerinden oluşmaktadır. Bu takımlardan herbiri
    farklı bir program grubu içermektedir. Örneğin 'd' seti derleyici ve diğer
    uygulama geliştirme araçlarını içermektedir. Bu ayrım ile ilgilendiğiniz
    alandaki programları sisteminize (sonra da) kurabilirsiniz.

Diğer Linux sürümleri hakkında daha detaylı bilgi LDP (Linux Belgeleme
    Projesi)Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı Virgs Linux Installation and Getting Started dokümanlarında bulunabilir. Ayrıca Dünya üstündeki çeşitli ülkelerde bu konu ile ilgili FTP sitelerinde bulunabilir. Türkiye'de bu esas olarak ftp://compclup.ceng.metu.edu.tr/pub/tr-ldp/NASIL adresinde Dağıtım-NASIL dosyasından alınabilir.

Similar topics

-

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 6:10 am